Baharat Firmaları

Kökleşik Türk mutfağında yaygın olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat tren. Bahar, köklü düni ile Türk taam ekinünün merkezinde yer almaktadır. Bahar veya esas malzeme olarak yemeklerde, yumuşaklarda, dolaşmaşularda, reçellerde ilkin tutulmak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler buzakır. Türk mutfağı, sıklıkla tercih edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, türap biber, nane, pul biber ve tarçın adı verilen baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine katışıksız özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çmüsavi baharat umumi olarak her yemekte uygunluklarına bakarak kullanılmaktadır. Baharatları taam pişirirken kullanabilir veya yemekten sonra demleyebilirsiniz. Orantılı yemeklerde selim oranlarda kullanabildiğiniz hin, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi sağlamlar. Başkaca tabiat ananın kaynağından gelen baharatların iyileştirici tesiri olduğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en sağlamlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Tüm bu özelliklerin cepheı rabıta yemeklerinizi beş altı takas etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, kâm, renk veya kullanım amacı üzere farklı alanlara bakarak farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e andıran baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda farklıdır. Bahar isimleri, hazırlanışlarındaki esas birlikteşenle doğrudan ilişkili olma eğilimindedir. Temel olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine bakarak türap, kuru ve taneli tutulmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak bilinen en yaygın baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu dü baharat aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir ancak yemeklere bile eklenebilirler. Toz baharatlar ise çok yaygın oldukları için içlerinde renk farklılıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi umumiyetle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve umumiyetle taam pişirmede kullanılırlar. Yeşil türap baharatlar mefret ölçübile nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten meydana getirilen baharatlar yeme ve içeceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı içecekler hazırlayabilirsiniz. Münteşir türap baharatlar beyninde üçüncü renk sınıflandırmasına iye olanlar turuncu veya turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları beyninde köri, zerdeçallık, zencefil, kimyon, türap tarçın ve yenibahar bulunur. Bahar çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların cepheı rabıta yeryüzünde elan sert çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz üzere baharatlar, farklı örgüları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Başkaca temelı baharatlar esas sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmuşdolaşma. Sınıflandırma kategorilerinin dışında tutulmalarının asliye nedeni hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetişen ve özel iş müstelzim çok ve kuvvetli tatlar oldukları için çoğunlukla küçük miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak gökçe haşhaş veya zahter üzere baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem berenarı şifalı hem bile özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori dışında bileğerlendirilebilecek öteki baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, çabucak bir araba baharatın uygun oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoklukla ete kâm katmak üzere lakinçlarla kullanılmaktadır. Başkaca bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce pir baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çmüsavi baharat Türk mutfağında çok muteber bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları süresince en yaygın kullanılan tatlar beyninde yer almakta ve zımnında Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları yüz yiyeceklerde hoppadak ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört makam pozitifrırlar. Rum mutfağında son ayar uyumlu ve evetşamsal olan bu yedi çmüsavi, umumiyetle bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere iye olan türap veya pul üzere biber bazlı baharatlar hoppadak hoppadak bütün yemeklerin esas malzemesidir. Üretimi için bezgi biberi adı verilen özel bir biber türü müstelzim bu baharat türü, sağlamlıklı örgüsıyla da çekmece dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Katkısızlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, organik baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi asliye baharat beyninde yer alan hem bile Güneydoğu Rum ile özdeşleşen ve biber özü içeren bir öteki baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elması denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, öteki biber baharatlarından farklı olarak türap kıvamı ve rengiyle hoppadak ayırt edilir. Başkaca dokunaklılığın pullardan farklı olarak ağızda elan geç yayılması da İsot’u bu derece özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan ancak farklı bir örgüya iye olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda umumiyetle atlatmak ve zeytinyağı ile tüketilen sağlamlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk bildirmek için Poy Spice’ı tercih edebilirsiniz.

Rum mutfağının kuzeyı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal bile en bilinen üyesi olan karabiber, hem pare hem bile türap halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz ten ürünlerinde doğrudan pişmiş gıdaların üzerine konularak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, sıcak iklimlerde yetişen karabiberlerden örgülır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya üzere ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları yüz karabiber üretimi için mükemmeldir. Başkaca yemeğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yemeğin asliye yapkaloriı oluşturur. Hem karabiberin hem bile tahılın en faydalı yanü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle uygun miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat beyninde bir sair kuzey olan kekik, geniş bir kullanım alanı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları süresince gür oranda yetişmesi, kekiğin biraşkın varyasyonda kullanılmasının esas sebebidir. Afiyet lakırtı konusu olduğunda, biraşkın ulaması olan adam varlık sistemi için iyidir. Kekik otu üzere temelı çkamer türleri günün böylece yorgunluğu bastırmak için yavuz gelebilir. Bir öteki baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en yüzü sıcak baharatlarından biri olduğu için Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde ten ürünlerine lezzet katan bu baharat hoppadak hoppadak her yemekte kullanılabilir. Baharın içindeki esanslara ilgilı olarak farklı akıbetlara yavuz gelebilmektedir. Bu açıdan içerik ve hammaddelere bakarak uzmanlardan dayak alarak ürünleri dağıtırken kullanım önerilerine uyabilirsiniz.

Habbe asliye direği olan baharat çeşitleri ve ocaklık kullanımları, selim orantıda ve selim oranda kullanıldığında her evetşfecir kullanıcıevet yavuz gelebilir.

Olağandışı ve anlaşılmaz baharatlar
Sayımsız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın cepheı rabıta karışım örgüsına iye olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini allıkıyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, umumiyetle birkaç baharatın ve bu baharatlara eşlik eden aromatik otların karışımıdır. Enikonu pop olan bu karışımlar hem tatbik hem bile lezzetli çözümlerdir. Popülerliği yüz adından sık sık lakırtı ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü dolgun ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok elan fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her hin cepheınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi çabukca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin esas maddesi kişniştir. Fakat biraşkın farklı baharat içerir. Türk köftesine adını veren en asliye maddelerden biri bile bu köfte çeşnisidir. Dolma evet da kebap üzere yiyeceklerde yaygın olarak kullanılan bu ürün yardımıyla hem damağınızda kâm bırakan hoş bir deneyim evetşarsınız hem bile yiyecekleri elan hızlı sindirir ve sağlamlıklı bir taam yersiniz. Bir öteki anlaşılmaz baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Devamşi tadı yardımıyla özellikle salatalar için uygundur. Fakat sumak baharatı umumiyetle salatalarda, çorbalarda veya ten yemeklerinde kullanılır. Ne denizşların tabii özlerinde antioksidan içerdiğini heves ediyorsanız ürün birtakımnda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir